Stadyum Otomasyon Sistemleri

Türkiye’de Stadyum otomasyon sistemleri 1993 yılında ilk defa firmamızca tasarlanmış ve uygulanmıştır. Türkiye’de birçok teknolojinin öncüsü ve ilk uygulayıcısı olan TETA, Türkiye’deki stadyumların büyük çoğunluğunun otomasyon projelerini gerçekleştirmiştir.

Turnikeler

Stadyumlar için özel olarak tasarlanmış, son derece sağlam, eğilmesi imkansız kollara sahiptir. Her dönüşte sadece bir kişinin geçişine izin verecek şekilde tasarlanmıştır. Mekanizma hareketi yumuşak ve sessiz çalışmaktadır. Dönüş hareketi enerji sönümlendirmesini sağlayan hidrolik amortisörler ile yumuşatılmaktadır. Mekanizmada her 90 derece dönüşte turnikenin yerine oturmasını temin eden kam sistemi bulunmaktadır. Dönüş kilit mekanizması dönüş esnasında, kolun geri dönüşüne müsaade etmemektedir. Geçisin tamamlanmasını şarttır. Normal çalışma esnasında, panik durumunda ters yönde stadyumdan çıkışı temin amacıyla, turnike çıkış yönünde serbest dönüşe müsaade etmektedir.

Rotor, üzerindeki kollar 48 mm çap ve 2 mm et kalınlığına sahiptir. Turnikeler, paslanmaz çelik veya fosfat kaplama üzeri elektrostatik toz boyalı olarak imal edilebilmektedir. Gerek rotor, gerekse kasa her türlü darbelere ve şoklara dayanacak şekilde tasarlanmıştır. Turnikeler spor takımını renklerine uygun olarak boyanabilmektedir.

Bilet Okuyucular:

Seyirciler bilet gişelerin aldıkları biletlerini turnikelerin üzerinde bulunan bilet okuyucularına okutur. Bilet üzerindeki optik olarak kodlanmış ve şifrelenmiş bilet numarası okuyucu tarafından değerlendirilir şifre çözülür ve sunucu bilgisayara gönderilir. Gelen bilgi, bilgisayarda tutulan bilet veri tabanı ile karşılaştırılır. Bilet okuyucusundan gelen ID numarası eğer veri tabanında geçerli ise seyirciye turnikeden geçiş hakki verilir. Aynı biletle aynı kapıdan veya farklı kapıdan stadyuma ikinci kez giriş yapmak mümkün değildir. Yuvaya sokularak ( insertion ) ve uzaktan gösterilerek (lazer okuma) bilet okuyan modellerimiz bulunmaktadır. Bilet okuma terminallerimiz online olarak sistem merkezine bağlıdır. Aynı biletin tekrar okutularak ikinci kez kullanılma teşebbüsünde cihazın üzerinde bulunan 2 satır LCD alfa nümerik ekranda “mükerrer okutma teşebbüsü” mesajı görülür. Benzer durumlarda “geçersiz bilet”, “kara liste” gibi mesajlar yer alır.Stadyum Otomasyon Yazılımı

“Stadyum” yazılımımız onlarca stadyumda çalışan, denenmiş ve 18 yıldan fazla süredir kullanılan güvenilir bir programdır. Program her yıl güncelleştirilmekte ve yeni versiyonları üretilmektedir. Türkiye’deki en gelişmiş stadyum otomasyon yazılımıdır. UEFA kriterlerine uygundur. Kombine kart ve günlük bilet kullanılabilir. Koltuk numarası ile satış, rezervasyon , maç bilet basımı, bilet düzenlemesi program özelliklerinden bazılarıdır.

Sistemde geçiş kontrolü için bilet okuyuculu tam boy turnikeler, yarım boy turnikeler, motorlu veya manuel serbest geçiş kapıları kullanılmaktadır. Bilet baskı makineleri ve yazılımları sayesinde istenilen zamanda bilet basılarak maça hazırlanabilmekte ve maç sonrası raporları ile denetlenebilmektedir. Turnike ve geçiş kapıları 1993 yılından bu yana firmamızca binlerce adet üretilmiş, yurt içi ve dışında sayısız uygulama gerçekleştirilmiştir.

Programın bazı özellikleri :

  • Kombine kart geçişi
  • Biletli geçiş
  • Antipassback ( aynı biletle ikinci kez geçiş engeli)
  • Barkodlu ve Proximity ( yaklaşım tipi ) kombine kartı uygulaması
  • Bilet ve kart okuyucu üzerinde yer alan LCD ekranda yönlendirici ve uyarı mesajları
  • Biletini okuttuğu halde turnikeden geçmeyen kişinin bilet hakkı saklı tutulur

Stadyum otomasyon sistemi topolojisi :

Stadyum otomasyon projeleri anahtar teslimi olarak yapılmaktadır. Sistemde yer alan temel parçaların tamamı firmamızca üretilmekte ve yazılımlar firmamızca geliştirilmektedir. Turnikeler, bilet ve kart okuyucu terminallerin tasarımları ve üretimleri kendi fabrikamızda yapılmaktadır. Saha uygulaması ve kablolama firmamız montaj ekiplerince yapılmakta ve teknik eğitimleri verilmektedir. Turnikeler arası haberleşme altyapısı endüstriyel haberleşme arabirimleri kullanılarak sağlanmaktadır. Stadyum otomasyon ve ücretlendirme sistemleri konularında firmamız danışmanlık, projelendirme hizmetleri yapmaktadır.

Firmamızca gerçekleştirilen stadyum uygulamaları :

  • Elektronik bilet sistemi
  • CCTV IP Kamera güvenlik sistemi
  • Skorboard ve videoboard