Plaka Tanıma Sistemleri

Teta Plaka tanıma sistemi araçlara yönelik geçiş kontrol, güvenlik, ücretlendirme ve izleme imkanı sağlar. Yüksek güvenlik gerektiren otoparklar, otoyollar, ile site girişleri ve kurumlara yönelik geçiş kontrol uygulamalarında başarı ile kullanılabilir. Elde edilen plaka bilgileri istenirse polnet üzerinden emniyet bilgisayarlarına aktarılarak kontrol edilmesi sağlanabilir.

Teta Plaka tanıma sistemi nüve yazılımı, dünyaca kabul görmüş ve 50 den fazla ülkede çalışan , latin, arap, kiril alfabelerindeki plakaları tanıyabilen Adaptive recognition OCR yazılımıdır. Tüm uygulama yazılımları, ekranlar, menüler Türkçedir ve firmamızca yazılmaktadır. 1998 yılından bu yana plaka tanıma sistemleri kuran firmamız ülkemizdeki en deneyimli firma olma özelliğinin yanı sıra 20 den fazla ülkeye ihracat yapmaktadır.
Sistemlerimizde kullanılan kameralar, Adaptive recognition America tarafından üretilmiş Network tabanlı özel plaka tanıma kameralarıdır. Kameralar üzerinde bulunan yazılım senkron gece görüş lambaları ile kameranın senkronize çalışmasını sağlar. Kameralar ve OCR yazılımları aynı firma tarafından yapıldığından son derece hızlı ve yüksek performans ile tanıma işlemi gerçekleşir.

Teta - LPR plaka tanıma sistemi profesyonel bir sistemdir ve amatör sistemlere göre pek çok üstünlüğe sahiptir. Kameralar güvenlik kamerası değildir, bu amaca yönelik olarak üretilmiş IP network yapısında, üzerinde IR aydınlatma ihtiva eden özel kameralardır. Infrared aydınlatma sistemi frekansı ile kameranın görüntü alma hızı senkronize çalışmaktadır. Görüntü işleme karakter analiz yazılımı tüm dünyada kabul görmüş , dünyanın en büyük tesislerinde kullanılan bir OCR yazılımıdır.

Plaka tanıma sistemlerimiz ücretli otoparklarda park ücretlendirme amaçlıda kullanılmaktadır. Giriş yapan araç plakası sistemde tarih ve saat bilgisi ile birlikte tutulmakta ve çıkış saatinden çıkarılarak ücret hesaplanmaktadır. Bunun yanı sıra, aracı kullanan kişinin görüntüsü de araç görüntüsü ile birlikte kaydedildiğinden hırsızlık vakaları için aydınlatıcı bir unsur olmaktadır.


Plaka tanıma sistemi , kollu trafik bariyerlerine , yol altı kapanlarına, hidrolik yol engellerine , ve elektrikli yol babalarına kumanda edebilmektedir. Programımızda giriş yetkisi verilmiş olan araçların park alanına girmesi ve bu işlemi hangi saatler ve tarihler arasında gerçekleştirebileceği belirlenebilmektedir. Sistemlerimiz , yol altı dedektörlerinden gelen araç sinyallerini değerlendirerek araç altı tarama ve görüntüleme sistemlerinde de kullanılmaktadır.