Otopark Yönlendirme Sistemleri

Otopark Boş yer Gösterim ve Sayım Sistemi , kalabalıklaşan araç trafiği ile birlikte giderek daha kıymetli hale gelen otopark  alanlarının daha verimli kullanılmasını sağlayan bilgisayarlı bir sistemdir. Otoparkta her araç için ayrılmış park yerinin doluluğu bir araç algılayıcı sensör vasıtası ile takip edilmektedir. Park yeri dolu ise park yerinin üzerinde bulunan lamba kırmızıya  dönüşmekte, boş ise yeşil yanmaktadır. Bu sayede otoparka giren bir sürücü koridor başından ışıklara bakarak koridor üzerinde  boş park yeri olup olmadığını yeşil ışıkları takip ederek bulabilmekte, bu sayede park içerisinde tüm koridorlara girip çıkarak  sürekli park yeri aramak zorunda kalmamaktadır.

Sistem, bilgisayar denetimli olduğundan mevcut araç sayısını , boş otopark  sayısını , otopark katlarında tespit eder ve boş alan sayısını dijital göstergelerde sürücüye bildirir. Bu sayede sürücü , otopark girişlerinde boş alan bulunan otopark katlarına yönlendirilir. Koridor başlarına dijital göstergeler ilave edilerek koridorda boş alan  sayısı gösterilebilir. Sistem araç park yerlerinin sürekli olarak takibini yaptığından, araç bulunmayan otopark bölümlerindeki ışıklar sistem tarafından otomatik olarak söndürerek önemli miktarda enerji tasarrufu sağlamaktadır.

Sistemin Faydaları :

  • Otopark Yönetimi hangi saatte ve hangi günlerde ,  otoparklardaki araç mevcudunun ne olduğunu  bilgisayar sisteminden net olarak raporlayabilir.  Böylece park yeri optimizasyonu ve planlaması  yapılabilir.
  • Sürücü park yeri bulamadığında, bulunduğu yolu  meşgul etmekte ve arkadan gelenleri de  engellemektedir. Yönlendirme sistemi bunu önemli  oranda düzenleyecektir.
  • Trafiği hızlandırmak ve boş alan göstermek için  park içerisinde yönlendirme personeli bulundurmak  işletme maliyetlerini arttırmaktadır. Sistem bu  maliyeti azaltacaktır.
  • Park etmiş araç bulunmayan otopark bölümleri  sistem tarafından tespit edilerek bu bölgelerde kat aydınlatmaları sistem  tarafından otomatik olarak kapatılır ve önemli  miktarda enerji tasarrufu sağlanır.

Her otopark yeri için bir adet indikatör kullanılır.Ultrasonik dedektör Led indikatör ile birlikte aynı kasa içinde yer alabildiği gibi, sensör ile led indikatör ayrı olarak alınabilir.
Park yeri dolu olduğunda ultrasonik dedektör mesafe ölçerek durumu tespit eder ve ışıklı indikatör kırmızı renkte yanar.
Park yeri boş olduğunda ultrasonik dedektör mesafe ölçümü tekniği ile durumu tespit eder ve ışıklı indikatör yeşil olarak yanar.

Teknik özellikler:

Çektiği akım : 45mA Güç : 0,3 Watt
Lamba aydınlatma yönü : Her yöne ,360 derece
Çalışma Sıcaklığı : -40 C ile +80 derece C arası
İzlenme mesafesi : 70-80 metre
LED lamba ömrü : 10-15 yıl

Otopark yönlendirme Sistemleri , Ücretli otoparklarda, Kamu ve Kurum otoparklarında , hava alanı ve AVM otoparklarında tercih edilmektedir. Otoparklarda oluşan yoğun araç trafiği ve araçların park koridorlarında yaptıkları beklemeler, parklarda tıkanıklığa, zaman kaybına, egzost gazı salınımına yola açmaktadır.

Zararlı gaz salınımının artması , otopark havalandırma fanlarının çalışarak enerji kaybına sebep olmakta , fan bulunmayan otoparklarda ise hava kirlenmesine sebebiyet vermektedir. Parklarda yönlendirme bulunmaması özellikle yoğun saatlerde sürücünün dakikalarca boş park yeri arayışına sebep olmaktadır.
Çalışma Prensibi : Sistem gerçek zamanlı olarak park yerlerinde bulunan ultrasonik dedektörlerden gelen verileri toplar, değerlendirir, kaydeder ve raporlar. Bilgisayar kapalı dahi olsa sistem çalışmaya devam eder ve bilgiler Kontrol üniteleri tarafından otomatik olarak toplanır. Bilgisayar açıldığında, kontrol üniteleri tarafından toplanan veriler sisteme aktarılır.

Otopark girişinde ve kat girişlerinde bulunan Dijital göstergeler kontrol ünitesine bağlı olarak çalışmakta, bilgisayarın faal durumda olması gerekmemektedir. Koridor başlarına da dijital göstergeler yerleştirilebilir. Bu göstergeler sadece o koridorda bulunan boş yer sayısını yeşil renkte gösterir, eğer tüm yerler dolu ise kırmızı renkte “Dolu” yazısı ile sürücüyü uyarır.

Yazılım Özellikleri : Sistem merkezinde yer alan sunucu üzerinde çalışan yazılım , gerçek zamanlı otopark takibi yapmakta ve verileri işleyerek veri tabanına kaydetmektedir. Sistem yazılımına otoparkın teknik çizimi ( Haritası ) yüklenebilmektedir. Bu sayede ekran üzerinde sürekli olarak dolu ve boş alanlar görülebilmekte ve operatörler otopark haritası üzerinden gerçek zamanlı olarak durum takibi yapabilmektedir.

Programlar Türkçe olduğundan , operatörlerin kullanımı kolaydır. Yazılımdan istatistiki raporlar alınabilir ve yönetime rapor olarak sunulabilir. Sistemde istenilen miktarda bölge tanımlanarak, bu bölgelerde park eden araç kalmadığında, otomatik olarak aydınlatma kapatılabilir.