Otopark Otomasyon Sistemleri

Günümüzde otopark otomasyon sistemleri, gelişen bir ihtiyaç halini almıştır. Otoparklara olan ihtiyaç arttıkça, otopark işletmecilerinin müşterilerine daha iyi servis vermelerini sağlayacak otomasyon istemlerini kullanmaları, bu sayede gelirlerini arttırmaları ve gelirlerini kontrol edebilmeleri ağlanabilmektedir. Firmamız, Otopark otomasyon sistemleri konusunda geniş bir seri sunarak, 20-30 araçlık en küçük otoparktan binlerce aracın giriş/çıkış yaptığı mekanik otoparklara kadar her ihtiyacı arşınlayacak ekipman ve sistem çözümleri sunmaktadır.

30 yıllık tecrübesi, Yurt içi ve yurt dışına satışını ve kurulumunu yaptığı yüzlerce otopark sistemi ile konusunda lider olan firmamız, Türkiye genelinde otoyol gişelerinde ve Boğaziçi köprü gişelerinde yıllardır başarı ile kullanılan ürünlerimiz, dünyadaki en dayanıklı ve ve hızlı bariyer sistemleri olarak bilinmektedir.

 

   

Otomatik BL-12

 Teta TB-2500 BariyerSİSTEMİN YAPISI


Otoparka günlük giriş/çıkış yapan araçlar girişte aldıkları saat ve tarih işlenmiş biletin, çıkışt okutturulması ile otomatik ücretlendirilmektedir. Araçta ödeme yapılan sistemlerimizin yanı sıra çıkış öncesi ayakta ödeme yaparak otomatik çıkılan sistemlerimiz bulunmaktadır. Otopark aboneleri ise otopark idaresinden aldıkları süreli elektronik abone kartını (haftalık,aylık yada yıllık gibi) otoparka giriş ve çıkış yaparken makinelere okutarak, geçiş yapacaklardır. Abone kartlarının abonelik süresi istenildiği miktarda uzatılabilir.


GİRİŞLER


Günlük müşteriler otopark girişine geldiklerinde, PA-3000 bilet verme makinesinin butonuna basarak kodlanmış bir bilet alır. Bilet, makine tarafından otomatik olarak hazırlanır. Otopark adı, logosu, önemli açıklamalar, giriş saati ve tarihi ile birlikte bilet numarası biletin üzerine yazılır.

Ayni zamanda, biletin bilgisayar tarafından otomatik olarak tanınmasını sağlayacak bilgiler kodlanır. Sistem, bilet verme makinesi önünde aracın mevcudiyetini elektronik olarak algılamaktadır. Daha az ücret ödemek amacıyla araçsız olarak bilet makinesinden bilet alma teşebbüsüne sistemlerimiz izin vermez. Çift bilet alınamaz ve sistemi yanıltmak mümkün değildir.

Abonelik sistemi bulunan otoparklar için kart okuyucu opsiyonu talep edilebilir. Otopark girişlerinde ve çıkışlarında yer alan kart okuyucular abonelerin bariyerlerden kolayca geçişini sağlar. Abonelik süresi içinde kart okutan sürücü bariyerlerden geçiş yapabilir. Abonelik süresi bittiğinde bariyerler geçişe izin vermez ve aboneliğin sistemden uzatılması gerekir. Seçeneğe tabii olan bu özellik, sipariş edildiğinde, bilet verme makinesi bu opsiyon ile birlikte üretilmektedir. Kısa ve uzun mesafeli abone kart sistemi vardır. Kısa mesafe okuyucular ( PR-10) 10-15 cm mesafeden kart okuyabilir. Uzun mesafe okuyucular (UHF-25, MIC-25) 3 metreden 80 metreye kadar mesafelerden araç kartını kuyabilir. Abonelere ait kartlar belirli bir süre için geçerli kılınacak şekilde bilgisayarda programlanır. Girişte bilet alındıktan veya abone kartı okuttuktan sonra otomatik bariyer açılır ve geçişe izin verir.


BL-229 Hızlı bariyerin açılma Hızı 0,6 saniyedir. Yuvarlak aluminyum kol ile veya araç çarpmasında kola ve araca zarar vermeyen yumuşak vinyl kaplamalı karbon kol ile birlikte sipariş edilebilir.

 

 

 

 ÇIKISLAR

Araçta ödeme veya Araç dışında ödeme (Ayakta ödeme) Sistem yapısı aşağıda açıklanmıştır:
Araçta Ödeme Sistemi :


Otopark çıkısında yer alan görevli kabini içinde vezne bilgisayarı, validatör cihazı ( bilet okuyucu) ve ücret göstergesi yer almaktadır. Otopark müşterisi girişte aldığı biletini, çıkışta görevliye verir ve bilet görevli tarafından validatör cihazına otomatik olarak okutulur
Ödeme tutarı bilgisayar ekranında otomatik olarak görülür. Aynı zamanda ödeme tutarı LED müşteri ücret göstergesinde yer alır.Dış alanda kullanılabilen bu ekran sürücünün kolay görebileceği şekilde kabin dışına monte edilir. Ödeme yapıldıktan sonra çıkış bariyeri otomatik olarak açılır.Yapılan tümişlemler bilgisayar diskinde saklanır ve istenilen tarih aralığına ilişkin işlem raporları alınabilir. Gün sonu gelir raporları, aylık raporlar, doluluk rakamlarına ilişkin bilgiler alınabilir.

İstenilirse ,yapılan ödeme ile birlikte otomatik olarak maliye onaylı yazar kasa fişi vermek mümkündür. Bu sayede operatörün hiçbir ilave işlem yapmadan (meblağ girişi yapmadan) otomatik olarak maliye onaylı yazar kasa fişi kesmesi mümkündür.


Ayakta Ödeme Sistemi

Özellikle çıkışta yoğunluğun yaşandığı otoparklarda veya vezne kabini konulamayacak kadar dar çıkışı olan otoparklarda ön ödeme yani ayakta ödeme sistemi kullanılmaktadır. Otopark müşterisi, girişte aldığı biletini aracına binmeden önce otopark içinde yer alan vezneye ödemekte, müşteri aracı ile otopark çıkışında yer alan bilet okuma makinesine (verifier) biletini gösterdiğinde çıkış bariyeri açılarak çıkışa izin vermektedir.

Park ücreti ödendikten sonra belirlenen süre içinde çıkış yapılması zorunludur.Bu süre içinde çıkış yapılmadığında çıkış bariyeri açılmaz ve ilave ücret ödemesi yapılamadan çıkışa izin verilmez.


Otomatik Ödeme istasyonları


   


Otoparklarda yer alan bu istasyonlar kredi kartı ve nakit para ile çalışır ve müşteri , park ücretini bu istasyonlarda kendisi ödeyebilir. Vezne görevlisi gerektirmeyen ve 24 saat aralıksız hizmet verebilen bu istasyonlar personelden tasarruf sağlamakta ve gece gündüz her saatte park ücreti tahsil edebilmektedir.

 

 • Türkiyenin en deneyimli elektronik ödeme şirketinden Türkiyenin ilk yerli bilet otomatı.
 • 7 gün, 24 saat çalışan ödeme istasyonu, Kasiyer gerektirmez
 • Kağıt para ve bozuk para ile ödeme yapılabilir. Bozuk para üstü verme ünitesi vardır. Kağıt para üstü verme ünitesi seçeneklidir.
 • Hatalı bilet, sahte bilet ve kullanılmış bilet tespiti.
 • On-line çalışma ve, gerçek zamanlı izleme ve raporlama imkanı
 • Dokunmatik LCD renkli ekran
 • Dahili tip , termal rulo kağıt kullanan makbuz yazıcısı.
 • Abone kartı için haftalık aylık aidat ödemesi yapılabilir.
 • Kredi kartı ile ödeme seçeneği ( opsiyonel)


Otopark Sistemini oluşturan Cihazlar

Lazer Optik Validatör
Biletler bilet makineleri tarafından optik kodlu olarak üretilmektedir. Ödeme istasyonlarında yer alan lazer ışıklı otomatik okuyucularımıza, biletin gösterilmesi yeterlidir. Sistem bileti 20 cm zaklıktan , her yönden okur, ücreti hesaplar ve gösterir. Masa üstü bir cihazdır. Okuma işlemi tamamen otomatiktir. Cihaz, vezne bilgisayarına bağlı çalışır.
Trafik Sinyalizasyonu
Otopark giriş ve çıkışlarında, bariyerin kapalı durumunda kırmızı , açık durumunda yeşil işik vermekte ve sürücüyü yönlendirmektedir. Açık hava koşullarına göre üretilmiştir. Tavan, duvar ve yer montajı için farklı bağlantı aparatları vardır. Elektronik kumanda devresi ve lamba biriminden oluşur.
   

 

Dolu / Bos Göstergesi
Otoparka giren ve çıkan araç miktarı otopark bilgisayarı tarafından sayılır ve kayıtlı bulunan otopark kapasitesi ile karşılaştırılır. Otoparkın dolduğu, otopark girişine konulan ışıklı gösterge ile gelen müşteriye bildirilir. Dolu boş göstergeleri, kırmızı yeşil renkte “ DOLU “ ve “ BOŞ ” yazan ışıklı tabela veya otoparktaki boş alan sayısını gösteren diğital display şeklinde sipariş edilebilir. Kırmızı ve yeşil renkli LED display modelleri bulunmaktadır
Self servis ödeme istasyonu
7 gün 24 saat çalışan ödeme istasyonu. Ayakta ödeme sistemlerinde kullanılır. Personel gerektirmez. Dokunmatik ekranlıdır. Girişte alınan otopark bileti gösterildiğinde park ücreti hesaplanır, Ödeme makineye seçenekli olarak kağıt para, bozuk para ve kredi kartı ile yapılabilir. Kağıt ve bozuk para üstü verilebilir. Ödeme yapan kişi , aynı bilet ile çıkış terminalinde biletini okutarak bariyerlerden çıkış yapabilir.

 

 

 

Fotosel
Bariyer altında yer alan optik algılayıcı sayesinde bariyer kapanırken altında araç olup olmadığını kontrol etmektedir. Araç mevcudiyeti fotocell ile optik olarak algılanır ve bariyerin hareketi durdurulur. Cihaz açık hava koşullarına uygun yapıda üretilmiş olup, montaj direkleri ve aksesuarları bulunmaktadır.
Araç Dedektörü
Giriş ve çıkışlarda araç mevcudiyetini algılayan elektronik kontrol cihazlarıdır. Elektronik kontrol ünitesi ve yol altına döşenen kütle tespit anteninden oluşmaktadır. Araçların mevcudiyeti, bulunduğu pozisyon ve geçiş yapan araç sayısının tespiti amacı ile kullanılmaktadır. Nemlenme ve yol deformasayonundan etkilenmez.
   

 

Bilet Verme Makinasi
Optik kodlu bilet vermektedir. Kod sisteme özgü şifrelendirilmiştir. Bilet üzerine otopark adı, giriş saati, tarihi ve bilet numarasını basılmaktadır. Sürücü tarafından butona basıldığında bilet hazırlanır ve kesilir. Makine, şık tasarıma sahip ve çok hızlıdır. Bilet hazırlama süresi 1 saniyeden kısadır. Her türlü hava koşulunda çalışmaya uygun yapıda tasarlanmıştır. Elektronik ısıtma ve nem alma tertibatına sahiptir. Biletlerin toz almasını engellemek için kapalı biletmuhafazası bulunmaktadır. Bilet kağıdının azaldığı operatöre otomatik olarak ikaz edilir.
Bilet Okuma Makinasi (Verifier)
Otomatik ödeme istasyonlarında ve Ayakta ödeme yapılan sistemlerde, araç sahibi vezneye ödemeyi yapar , biletini onaylatır ve çıkışta biletini bilet okuma makinesine 20-30 cm uzaklıktan gösterir. Makine, bileti uzaktan okur ve geçerli ise aracın çıkışına izin verir.
 
Vezne Bilgisayari
Her ödeme noktasında birer adet bulunmaktadır. Ücretlendirme ve günlük raporlar bu bilgisayardan alınmaktadır. Bilgisayar üzerinde çalışan “Parksoft” Otopark Otomasyon yazılımımız, günün her saatinde rapor alınabilmesine imkan tanır. Otoparka giren ve çikan araç sayısı, parktaki mevcut araç sayısı, günlük hasılat, saatlere göre hareket yoğunluğu raporu ve daha birçok isletme raporu alınabilmektedir. Sistemde kullanılan bilgisayarlar arasında network bağlantısı bulunmaktadır.

Yazar Kasa
Bilgisayar bağlantılı çalışmaktadır. Tahsil edilen ücret bilgisi Parksoft yazılımı tarafından yazar kasaya otomatik olarak iletilir. Operatör hiçbir meblağ girişi yapmadan yazar kasa fişi basılır. Kesilen fiş Maliye Bakanlığı onaylı onaylıdır.Makineden resmi gün sonu raporları alınabilir.


Otopark Otomasyon Yazılımı

PARKSOFT Otomasyon programı ücretlendirme, denetim ve raporlama yapabilen gelişmiş ve mükemmel bir otopark otomasyon paketidir. 20 yıldan fazla süredir otopark otomasyon sistemleri üreten firmamızca üretilmiş olan bu yazılım, müşteri talepleri ve ihtiyaçları gözetilerek hazırlanmış ve pek çok farklı uygulamayı destekleyecek şekilde geliştirilmiştir. Yurt içi ve yurt dışında 20 ülkede yüzlerce otoparkta kullanılmaktadır.Otopark Dolu/Boş ve Yönlendirme Sistemi (Park Guidance System)


Otopark Boş yer Gösterim ve Sayım Sistemi , kalabalıklaşan araç trafiği ile birlikte giderek daha kıymetli hale gelen otopark alanlarının daha verimli kullanılmasını sağlayan bilgisayarlı bir sistemdir. Otoparkta her araç için ayrılmış park yerinin doluluğu bir araç algılayıcı sensör vasıtası ile takip edilmektedir. Park yeri dolu ise park yerinin üzerinde bulunan lamba kırmızıya dönüşmekte, boş ise yeşil yanmaktadır. Bu sayede otoparka giren bir sürücü koridor başından ışıklara bakarak koridor üzerinde boş park yeri olup olmadığını yeşil ışıkları takip ederek bulabilmekte, bu sayede park içerisinde tümkoridorlara girip çıkarak sürekli park yeri aramak zorunda kalmamaktadır. Sistem, bilgisayar denetimli olduğundan mevcut araç sayısını , boş otopark sayısını , otopark katlarında tespit eder ve boş alan sayısını dijital göstergelerde sürücüye bildirir. Bu sayede sürücü , otopark girişlerinde boş alan bulunan otopark katlarına yönlendirilir. Koridor başlarına dijital göstergeler ilave edilerek koridorda boş alan sayısı gösterilebilir.

Sistem araç park yerlerinin sürekli olarak takibini yaptığından, araç bulunmayan otopark bölümlerindeki ışıklar sistem tarafından otomatik olarak söndürerek önemli miktarda enerji tasarrufu sağlamaktadır.

Otopark Dolu/Boş ve Yönlendirme Sistemi (Park Guidance System)
Otopark Boş yer Gösterim ve Sayım Sistemi , kalabalıklaşan araç trafiği ile birlikte giderek daha kıymetli hale gelen otopark alanlarının daha verimli kullanılmasını sağlayan bilgisayarlı bir sistemdir. Otoparkta her araç için ayrılmış park yerinin doluluğu bir araç algılayıcı sensör vasıtası ile takip edilmektedir. Park yeri dolu ise park yerinin üzerinde bulunan lamba kırmızıya dönüşmekte, boş ise yeşil yanmaktadır. Bu sayede otoparka giren bir sürücü koridor başından ışıklara bakarak koridor üzerinde boş park yeri olup olmadığını yeşil ışıkları takip ederek bulabilmekte, bu sayede park içerisinde tümkoridorlara girip çıkarak sürekli park yeri aramak zorunda kalmamaktadır. Sistem, bilgisayar denetimli olduğundan mevcut araç sayısını , boş otopark sayısını , otopark katlarında tespit eder ve boş alan sayısını dijital göstergelerde sürücüye bildirir. Bu sayede sürücü , otopark girişlerinde boş alan bulunan otopark katlarına yönlendirilir. Koridor başlarına dijital göstergeler ilave edilerek koridorda boş alan sayısı gösterilebilir.
Sistem araç park yerlerinin sürekli olarak takibini yaptığından, araç bulunmayan otopark bölümlerindeki ışıklar sistem tarafından otomatik olarak söndürerek önemli miktarda enerji tasarrufu sağlamaktadır.


Sistemin Faydaları :

 • Otopark Yönetimi hangi saatte ve hangi günlerde , otoparklardaki araç mevcudunun ne olduğunu bilgisayar sisteminden net olarak raporlayabilir. Böylece park yeri optimizasyonu ve planlaması yapılabilir.
 • Trafiği hızlandırmak ve boş alan göstermek için park içerisinde yönlendirme personeli bulundurmak işletme maliyetlerini arttırmaktadır. Sistem bu maliyeti azaltacaktır.
 • Park etmiş araç bulunmayan otopark bölümleri sistem tarafından tespit edilerek bu bölgelerde kat aydınlatmaları sistem tarafından otomatik olarak kapatılır ve önemli miktarda enerji tasarrufu sağlanır.