OGS – Araç Tanıma ve Otomatik Geçiş Sistemleri

Teta , yüksek teknolojisi, 30 yıllık tecrübesi ve binlerce referansı ile Türkiyede ve çevre ülkelerde Geçiş Kontrol Sistemleri konusunda lider konumdadır.Sistem donanımları ve tüm yazılımlar firmamızca üretilmektedir.Cihazlar ve sistemler 17 ülkeye ihraç edilmektedir.

Araç tanıma sistemleri, radyo frekans teknolojisi kullanılarak araca iliştirilen bir elektronik etiketin Elektronik sistemler kullanılarak okunması prensibine dayanmaktadır. Firmamızca değişik amaçlara ve uygulamalara yönelik farklı frekansta , aktif ve pasif teknolojiye sahip araç kartları ve okuyucular üretilmektedir. Sistemlerimiz, Türkiyede ve Avrupada kullanımına izin verilen frekanslara ve üretim standartlarına uygun yapıda imal edilmektedir. Özel frekans tahsisi gerektirmeyen ve izin almadan kullanılabilen ISM frekans bantlarında çalışmaktadır.

Sistem son derece hızlı ve güvenli okuma sağlayarak kolay ve konforlu bir geçiş denetimi sağlamaktadır. Tesis girişlerinde araç yığılmalarını ve beklemeleri engellemekte ve bir güvenlik personelinin yapamayacağı kadar hızlı ve doğru tespit yaparak tesis güvenliğine katkı sağlamaktadır.


Örnek 4 şeritli OGS – Otomatik araç tanıma ve araç geçiş kontrol sistemi

( Sistemde aktif araç kartı ve hızlı otoyol bariyerlerimiz kullanılmıştır. Kollar araç çarpmasına karşı korumalıdır, Çarpma araca ve kola zarar vermez)

Aktif araç etiketleri ( kartları) daha yüksek güç sağlamak için içlerinde küçük bir pil ihtiva etmektedir. Pil ömrü kullanım miktarına göre 2-5 yıldır. Bu pil sayesinde 3 metreden 80 metreye kadar algılama mesafesi sağlar. Kart Kredi kartı boyutlarında olup, kalınlığı daha fazladır.Yapışkanlı bandı sayesinde araç camına yapıştırılabilir veya askı bandı ile asılabilir.
AAE-55 Aktif transponder  

Teta Geçiş kontrol sistemlerinde araç, bariyere yaklaşırken araçta takılı bulunan kart, OGS sistemi tarafından çok kısa bir sürede okunur ve değerlendirilir, araç geçiş yetkisine sahipse bilgisayar sistemi , bariyere açma sinyalini gönderir ve bariyerin açılarak aracın geçişine izin verilir, Yapılan işlem, tarih ,saat ve giriş kapısı bilgisi ile birlikte kaydedilir ve gerektiğinde raporlanabilir.

Sistemler , kamu ve özel sektör kuruluşlarında , konut sitelerinde, üniversitelerde, limanlarda, özel otoparklarda askeri tesislerde yaygın olarak kullanılmaktadır. Sistemler on-line veya off-line olarak kullanılabilir, kart sahiplerine zaman ve kapılar bazında yetkiler verilebilir, hangi kapıdan hangi araçların hangi tarih ve saatlerde geçiş yapabileceği sistemde tanımlanabilir ve herhangi bir bilgisayar olmadan sistem işlevlerini yerine getirir. İstendiği taktirde sisteme bilgisayar bağlanabilir ve eğer yetkiye sahipse ,on-line olarak sistem bilgilerine erişilebilir, giriş çıkış raporları alınabilir ve sistem yönetilebilir.