GPRS Ölçü ve Kontrol Sistemleri

 • Uzaktan sıcaklık ve nem ölçümü ( GSM ve GPRS )Ayarlanan sıcaklık ve nem seviyeleri aşıldığında cep telefonuna SMS ile uyarı
 • İlaç dolapları, kan dolapları ve endüstriyel soğutucular için otomatik sıcaklık ölçümü, ayarlanan değerler geçildiğinde SMS ile uyarı
 • Uzaktan pompa kontrolü, - SMS göndererek uzaktan pompa çalıştırılır / durdurulur, çalışması takip edilebilir.
 • Uzaktan su deposu kontrolü - Depo su seviyesi SMS olarak gelir, pompalar cep telefonu ile SMS atarak devreye alınabilir.
 • Seralar için , uzaktan sıcaklık denetimi, sıcaklık düştüğünde SMS ile uyarı, uzaktan cep telefonu ile ısıtıcı kontrolü yapılabilir.
 • Seralar ve tarlalar için, cep telefonundan SMS atarak, uzaktan sulama ve ilaçlama yapılabilir. 

 


Veri toplama ve kontrol sistemleri konusunda Türkiyenin lider şirketi TETA,  GSM / GPRS üzerinden bilgi aktaran yeni bir ölçü ve kontrol cihazını kullanıma sunuyor,  Geniş bir kullanım sahasına sahip olan bu yeni ürün, endüstri, sağlık, haberleşme, enerji, meteoroloji, ve güvenlik  sektörlerinde yaygın bir uygulama alanına hitap ediyor.Üzerinde 8 adet digital giriş, 8 adet digital çıkış ve 4 adet  Analog giriş bulunan RTU2 kontrol terminali, aynı zamanda bilgisayar bağlantısı için RS232 seri haberleşme arabirimi bulunduruyor.

 

 

900MHZ ve 1800MHz GSM bandında çalışan terminalin, analog kanallarından sıcaklık, basınç, akışkanlık, nem, voltaj, akım ve benzeri değişkenler ölçülebilir. Cihazın digital girişleri sayesinde sayım yapılabilir, kapı senörleri bağlanarak kapıların açık kapalı durumunu tespit edilir, elektrik gaz sayaçlarından bilgi alınabilir , akışkanlık ölçümü yapılabilir. Cihaza ölçüm kanalına ilişkin alt ve üst alarm değerleri tanımlanabilir, bu limitler aşıldığında veya digital girişlerden birisi konum değiştirdiğinde , cihaz kullanıcının belirlediği telefon numarasına SMS atarak durumu bildirir. RTU2-GPRS modeli cihaz üzerinde , GPRS bağlantı imkanı bulunduğundan , internet üzerinden takip yapılabilir. RTU-2 Güvenlik amacıyla da kullanılabilir. Cihaza alarm sensörleri ( PIR hareket dedektörü, cam kırılma dedektörü, pencere ve kapı açılma dedektörü, sismik kasa dedektörü) bağlanarak davetsiz misafirlerin mevcudiyeti tespit edilir ve SMS ile kullanıcı uyarılır.


Teknik Özellikler :

 • Analaog girişler: 4 adet
 • Digital girişler: 4 adet ( digital girişler bir ugulamaya bağlanarak koptuğu, açıldığı, veya konum değiştirdiği durumda çağrı yapar veya SMS ile rapor verir.
 • Digital çıkışlar: 4 adet röle bağlanabilen çıkış. ( SMS atılarak cihaza bağlı bulunan röleler aktif hale getirilir , bağlı bulunan ısıtıcı,lamba, motor,pompa, makine vs. çalıştırılabilir.
 • Cihaz hafızasına 10 değişik cep telefon numarası girilebilir.
 • Şifre girilerek kullanılabilir, yetkisiz kullanım engellenmiştir.
 • Her bir digital giriş, bir veya daha fazla röle çıkışına tanımlanabilir.
 • Cihaz ayarları PC den veya GSM telefon üzerinden yapılabilir.
 • Alarm mesajları, kullanıcıya tarih ve saat bilgisi ile birlikte aktarılır.
 • Kullanıcı kendi tercih ettiği GSM operatörünü seçerek SIM kartını cihaza takabilir.
 • GPRS bağlantı ( opsiyonel ) Model : RTU2- GPRS
 • Çalışma Sıcaklığı : -10 ile +70 derece C arasında
 • Nem : 0-95 % , yoğunlaşmayan


Firmamızdan temin edilebilecek Sensör ve Arabirimler :

Su baskını sensörü
Yağ seviyesi yükselme sensörü
Su kaçağı sensörü
Sıcaklık ölçüm sensörü
Kapı açık uyarı sensörü
PIR hareket algılayıcı
Duman dedektörü
Gaz kaçağı sensörü
Cam kırılma dedektörü
Şok  ve titreşim sensörü
Enerji kaybı ( elektrik kesik) sensörü


UYGULAMA ÖRNEKLERİ

1) İçme suyu pompa istasyonu motorlarını, uzaktan cep telefonu ile çalıştırabilirmiyim ?

zak yerdeki Pompa motorları , ne kadar uzakta olursa olsun cep telefonundan bir SMS atarak çalıştırılabilir. İstasyonda bulunan RTU-2 terminali, SMS mesajındaki komutu aldıktan sonra ilgili pompayı çalıştırır. Komut geldikten sonra, motorun çalışıp çalışmadığı sensörler vasıtası ile tespit edilerek gönderenin cep telefonuna SMS olarak gelir. Su basılan depoya su ulaşmaya başladığında , buraya yerleştirilen akışkanlık duyargası suyun ulaştığını SMS atarak göndericiye bildirir. Su deposu doldukça, depo seviye duyargaları deponun yarım ve tam doluluk seviyelerini SMS ile bildirir. Kullanım sonrası depo su seviyesi, önceden belirlenen alt seviyeye düştüğünde sistem , "düşük su seviyesi uyarısı SMS mesajı atar. RTU2 terminallerine 10 adet cep telefonu kaydedilebilir, bu telefonlardan kumanda edilebilir, ve SMS alınabilir.


2) Hastanedeki ilaç ve kan dolaplarında sıcaklık yükseldiğinde cep telefonuyla uyarı alabilirmiyim?

Aile Hekimlikleri, Sağlık ocakları ve Hastanelerde ilaç, serum ve kan dolaplarının belirlenen sıcaklık aralığında muhafaza edilmesi gerekmektedir. Dolap arızası, dolap kapağının açık kalması ve elektrik kesilmesi gibi durumlarda dolap içi sıcaklığı artarak ilaçların bozulmasına sebep olabilir. Dolapların içine konulan digital göstergeli sıcaklık sensörleri üzerinde bulunan tuşlara basarak istenilen sıcaklık seviyesi ayarlanır.Ortam sıcaklığı bu değerin üzerine çıktığında ( veya altına düştüğünde) RTU2 cep telefonuna mesaj göndererek hangi dolapta ne tür arıza olduğunu SMS mesajı ile bildirir.GPS - GPRS Bileklik ( konum tespit, ve acil yardım bilekliği)

KTC-200  kişisel takip bilekliği GPS koordinat tespit sistemi ve  GSM /GPRS haberleşme sistemine sahip olan bir yer tespit ve yardım isteme terminalidir. Yurt içinde ve yurt dışında kullanılabilir. Türkiye’nin yada dünyanın neresinde olursanız olun, bulunduğunuz yerin koordinatlarını tespit eder ve hafızasına kaydeder. GSM ve GPRS kapsama alanı bulunan her yerde iletişim kurar, daha önce kaydedilmiş bulunan numaralara SMS atar veya GPRS ile bilgisayardan takip edilebilir.

Cihaz üzerinde bulunan yardım butonuna ( SOS)  basıldığında cihazın bulunduğu konum, daha önce kaydedilmiş bulunan numaralara kısa mesaj göndererek Yardım talebinde bulunur. Bu mesajda kişinin bulunduğu nokta tam olarak koordinatları ile birlikte gönderilir.

Cihaz koordinat tespitini uydulardan aldığı veriler ile büyük hassasiyetle yapmaktadır.

KTC-200 dünyadaki en küçük GSM/GPRS konum tespit bilekliğidir. Yurt dışı gezileri, dağcılık, kayak, avcılık , koşu gibi spor faaliyetleri, Yaşlılar için acil yardım , okula veya geziye giden çocuklar için konum takip amaçlı kullanılmaktadır.

Cihazın şık görüntüsü, hafif ve kullanışlı olması, genç, yaşlı her yaştan kişinin kullanımına olanak sağlamaktadır. LCD ekranda cihaza ilişkin ayarlar ve iletişim bilgileri izlenebilmektedir. SMS ile bulunduğu koordinat bilgilerini (longitude/latitude) cep telefonunuza gönderir. Ücretsiz Google maps programı üzerinden koordinat bilgileri girilerek haritadaki yeri cep telefonunuzda veya bilgisayarınızda bulunabilir.

On-line takip için cihazın GPRS fonksiyonu kullanılabilir. Cihaz üzerinde bulunan butonlar ile menü seçimi, açma kapama, veri toplama, Yardım çağrısı, hız alarmı, gibi fonksiyonlar çalıştırılabilmektedir